Czym są magiczne grzyby (grzyby psylocybinowe)?
Witajcie grzybowi przyjaciele. Miło mi Was poznać. Jestem Doktor Grzyb i będę Waszym przewodnikiem po krainie grzybków psylocybinowych. Na całym świecie istnieją smukłe, jasnobrązowe grzyby naładowane halucynogennymi mocami. Fantastyczne właściwości grzybków psylocybinowych były doceniane przez ludzi na przestrzeni wieków. Natomiast dowody ich stosowania i wpływu na świadomość sięgają prehistorii. W tej części opowiem Wam czym są magiczne grzyby, i co to jest psylocybina.
Magiczne grzyby (psylocybinowe) i zawarta w nich psychoaktywna substancja psylocybina, aktywują określone receptory serotoniny w mózgu, powodując zmiany nastroju, myśli, uczuć lub zachowania. Istnieje ponad 100 odmian magicznych grzybków psychodelicznych rosnących dziko na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy.
Grzybki halucynki odcisnęły trwałe piętno na ludzkiej historii i kulturze. Uważa się, że brały one istotny udział w ewolucji.
Magiczne grzyby otworzyły drzwi do świata psychodelików, a psychodeliczna sztuka przenika do kultury.
Gatunki grzybków psylocybinowych
Magia grzybków halucynogennych pochodzi z psylocybiny, która się w nich znajduje.
Istnieje wiele odmian grzybów psylocybinowych rozsianych po całym świecie. Psilocybe cubensis (Golden Teacher, czyli Złoty Nauczyciel) jest najbardziej powszechnym gatunkiem. Inne popularne grzyby magiczne to Psilocybe semilanceata (Liberty Caps), Psilocybe cyanescens (Wavy Caps) i Psilocybe azurescens (Flying Saucers). Większość grzybków psylocybinowych ma zwykle jasnobrązowe lub złote kapelusze ze smukłymi łodygami.
Magiczne grzyby i ich niebieski kolor
Magiczne grzyby mają charakterystyczną niebiesko-siną barwę i absolutnie nie oznacza to, że są zepsute. Łodygi zmieniają kolor na niebieski odcień po zerwaniu, co wskazuje na to, że znajdują się w nich psychoaktywne cząsteczki.
Magiczne grzyby występują w naturze, ale psylocybina może być również syntetyzowana. Związek ten został po raz pierwszy wyizolowany z grzybów środkowoamerykańskich (Psilocybe mexicana) przez znanego szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna w 1957 roku, który wcześniej zsyntetyzował LSD.
Co to jest psylocybina w magicznych grzybkach
Szukając informacji na temat grzybów haucynogennych możecie spotkać się z pojęciami takimi jak psylocybina i psylocyna. Psylocybina jest jednym z głównych związków chemicznych występujących w grzybach psychodelicznych. Jest to tak zwany prolek, co oznacza, że musi być metabolizowana przez organizm, aby stać się farmakologicznie aktywnym związkiem. Po spożyciu doustnym psylocybina jest szybko przekształcana w psylocynę, związek o właściwościach psychoaktywnych.
Psylocybina odpowiada za właściwości zmieniające nastrój i percepcję. Psylocyna jest cząsteczką, która zapewnia efekty psychoaktywne.
Istnieje tu pewne podobieństwo do marihuany. Roślina konopi nie zawiera THC, ale produkuje THCA (kwasową formę THC), która nie jest odurzająca. Nasze ciała nie mogą przekształcić THCA w THC, musi on być aktywowany temperaturą (podgrzanie zapalniczką lub waporyzacja) lub piekarnik podczas robienia jedzenia z marihuaną. W przypadku grzybów psylocybinowych aktywacja substancji następuje poprzez metabolizm organizmu.
W 2019 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) sklasyfikowała terapię psylocybiną jako przełomową w dwóch badaniach klinicznych oceniających jej wpływ na ciężką depresję i duże zaburzenia depresyjne.
Z farmakologicznego punktu widzenia dowody sugerują, że psylocybina ma bardzo niską toksyczność i jest dobrze tolerowana.
Historia grzybów halucynogennych
Wykorzystanie grzybów psychoaktywnych w rytuałach i ceremoniach było wplecione w całą historię. Dowody na to, że grzyby halucynogenne były używane od wieków w obrzędach, sięgają 10 000 lat p.n.e. Jednym z nich jest sztuka grzybowa na skałach w Kimberley w Australii. Wskazuje ona na użycie psylocybiny. Teonanacatl, czyli „boskie grzyby” Azteków zostały uwiecznione w tekście przez Hiszpanów w XVI wieku. Mityczna substancja Soma, wspomniana w starożytnym hinduskim tekście Rig Veda, została uznana za pochodzącą z grzybów.
Dla etnomykologa Terence’a McKenny spożywanie magicznych grzybów nieodwracalnie wpłynęło na trajektorię ewolucji człowieka. Przyczyniły się do postępu w języku, kulturze, religii, a nawet polowaniu, a przekonanie to zostało powtórzone przez innego etnomykologa R. Gordona Wassona. Wasson także pisał o magicznych grzybach. To sprawiło, że świadomość na temat grzybów rozprzestrzeniła się na chemików, takich jak Albert Hofmann. Następnie Hofmann rozpoczął badania w celu wyizolowania aktywnego związku w grzybach i odkrycia jego zastosowań.
Inne czołowe postacie ruchu psychodelicznego założyły słynny i kontrowersyjny Harvard Psilocybin Project na początku lat 60. Projekt badał i dokumentował wpływ psychodelików na studentów Harvardu. Badania nad terapeutycznymi zastosowaniami magicznych grzybów zasadniczo zatrzymały się w 1970 r. po wprowadzeniu w USA ustawy o substancjach kontrolowanych. Trend ten jest dziś odwracany, gdy badacze wracają do badań nad psylocybiną m.in w psychoterapii. Zjawisko jest nazywane psychodelicznym renesansem.
Do czego dziś używane są magiczne grzyby?
Podobnie jak w przeszłości, grzybki psylocybinowe są obecnie używane, aby wywołać duchowe tripy. Mają pomóc odkryć wgląd w naturę istnienia i działanie psychoaktywne wpływające na świadomość.
Naukowcy podążają również tam, gdzie Leary, Hofmann i inni psychodeliczni pionierzy zakończyli działalność pod koniec lat 60. Teraz badacze na nowo odkrywają dalsze terapeutyczne zażywania grzybów, jako leków przeciwdepresyjnych.
Magiczne grzyby są obecne w badaniach klinicznych jako potencjalny lek na wiele zaburzeń. Psylocybina jest przedmiotem wielu prób klinicznych i badań naukowych. Mają na celu zbadanie, w jaki sposób substancja psychoaktywna działa na mózg oraz potencjał jej zastosowań, w połączeniu z psychoterapią, w leczeniu zaburzeń neuropsychiatrycznych.
Wiele badań klinicznych zostało już zakończonych. Potwierdzają, że terapia wspomagana psylocybiną przynosi korzyści w następujących przypadkach:
- poważne zaburzenia depresyjne
- lęk przed śmiercią
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
- traumy
- uzależnienia
- zaburzenia odżywiania
Agencja Leków i Żywności uznała psylocybinę za przełomową terapię depresji opornej na leczenie.
Źródła:
- Stone E. (2022). Leafly. What are psychedelic mushrooms and psilocybin? Z linku: https://www.leafly.com/learn/psychedelics/types-of-psychedelics/mushrooms-psilocybin
- Department of Clinical Psychiatry and Psychotherapy, Medical School Hannover, Hannover, Germany. (2002). Addiction Biology. The pharmacology of psilocybin.
- EMCDDA. Hallucinogenic mushrooms drug profil. Z linku: https://www.emcdda.europa.eu/publications/drug-profiles/hallucinogenic-mushrooms_en
- Saplakoglu Y. (2019). Live Science. FDA Calls Psychedelic Psilocybin a 'Breakthrough Therapy’ for Severe Depression. Z linku: https://www.livescience.com/psilocybin-depression-breakthrough-therapy.html
- Pettigrew J. National Library of Medicine. (2011). Iconography in Bradshaw rock art: breaking the circularity Z linku: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21884255/
- Carod-Artal F.J. (2014). Science Direct. Hallucinogenic drugs in pre-Columbian Mesoamerican culturesAlucinógenos en las culturas precolombinas mesoamericanas. Z linku: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2173580814001527
- Timothy L. Harvard University Departent of Psychology. The Effects of Psychotropic Drugs. Z linku: https://psychology.fas.harvard.edu/people/timothy-leary