Mikrodawkowanie psylocybiny. Zasady i protokoły microdosingu

Witajcie grzybowi przyjaciele. Grzyby psychodeliczne (magiczne grzyby) należą do rodzaju Psilocybe i dzielą się na różne gatunki. Wytwarzają psylocybinę, czyli, związek wywołujący efekty psychoaktywne, a także terapeutyczne. Dziś opowiem Wam, na czym polega mikrodawkowanie psylocybiny.

Mikrodawkowanie psylocybiny (mircodosing)

W ostatnich latach mikrodawkowanie grzybów zyskało znaczną popularność ze względu na korzystne właściwości dla zdrowia psychicznego. Metoda nazywana mikrodawkowaniem polega na zażywaniu małych dawek grzybów psychodelicznych (psylocybiny). Zwolennicy mikrodawkowania uważają, że oferuje ono liczne korzyści. Należy do nich zwiększona kreatywność, lepsze skupienie, ogólne samopoczucie i jasność umysłu. Opowiem wam o koncepcji mikrodawkowania grzybów oraz jakie są zalety dotyczące stosowania psylocybiny.

Czym jest mikrodawkowanie grzybów? Mikrodawkowanie polega na przyjmowaniu minimalnej dawki grzybów, która zadziała na organizm. Ten próg jest zwykle jedną dziesiątą do jednej dwudziestej typowej dawki rekreacyjnej. Celem jest doświadczenie korzyści terapeutycznych bez efektów psychodelicznych. To znacznie niższa dawka, niż taka, którą należałoby spożyć w celu osiągnięcia tripa.

Psylocybina, aktywny związek w magicznych grzybach, oddziałuje z receptorami serotoniny w mózgu, prowadząc do zmienionych stanów świadomości. Mikrodawkowanie pozwala osiągnąć pozytywne korzyści dla zdrowia psychicznego, bez efektów psychoaktywnych. 

Badania mikrodawkowania psylocybiny

Badanie obserwacyjne opublikowane w Nature Scientific Reports w 2022 wykazało, że osoby, które mikrodawkowały psylocybinę, zauważyły niewielką lub średnią poprawę objawów w leczeniu depresji, lęku i stresu w ciągu 30-dniowej obserwacji, w porównaniu do osób, które tego nie robiły.

Badania opublikowane w marcu 2023 wykazały, że mikrodawkowanie psychodelików może mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne, a także zmiany poznawcze, fizyczne i społeczne.

Dawki grzybów psylocybinowych

Warto wiedzieć ile substancji psychoaktywnej znajduje się w najpopularniejszych gatunkach Psilocybe. Wyjaśnię Wam, jak należy myśleć o dawkowaniu i mikrodawkowaniu psylocybiny. 

Psylocybina nie jest aktywnym składnikiem w magicznych grzybach. Jest to tak zwany prolek. To biologicznie nieaktywny związek, który może być metabolizowany przez organizm w celu wytworzenia aktywnego składnika. Jeśli spożyjemy grzyby psylocybinowe, psylocybina jest metabolizowana do psylocyny.

Psylocyna jest aktywnym związkiem, który wywołuje efekty psychodeliczne. Efekty te wynikają z podobieństwa psylocyny do neuroprzekaźnika w mózgu, czyli serotoniny. 

Zawartość substancji chemicznej w magicznych grzybów jest różna, podobnie jak w przypadku marihuany. Dwa losowo wybrane grzyby Psilocybe, nawet z tego samego gatunku i zbioru, mogą mieć różne poziomy psylocybiny. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się jak silny, jest, dany grzyb są badania laboratoryjne.

Potencjalne działanie

Większość magicznych grzybów, z którymi spotykają się ludzie, nie została przetestowana laboratoryjnie z powodu braku legalnego, regulowanego środowiska. Istnieją pewne opublikowane dane na temat zawartości psylocybiny w popularnych gatunkach grzybów Psilocybe. Dzięki temu możemy je wykorzystać do informowania o wytycznych dotyczących dawkowania.

Efekty od mikrodawkowania psychodelików do wysokiej dawki

Opiszę potencjalne efekty, na podstawie opublikowanych wyników badań i dawki świeżych lub suszonych grzybów.

  • Niska dawka: 0,25 g – 1 g (suszone) / 2,5 g – 10 g (świeże)

Jeden gram, magicznych grzybów jest powszechnie uważany za niską dawkę, która nadal wywołuje zauważalne efekty. Zwykle nie są to w pełni psychodeliczne efekty z silnymi wizualizacjami. Nie zauważa się tu także utraty kontaktu z rzeczywistością. Prawdopodobna jest euforia i wzmocnione zmysły, np. wyostrzenie barw.

Nie jest to mikrodawka. Jest to niska, zauważalna dawka psylocybiny.

  • Średnia: 1g – 2,5g (suszone) / 10g – 25g (świeże)

Dawka może wywołać pewne zauważalne efekty psychodeliczne. Należą do nich wizualizacje przy zamkniętych powiekach, zmieniona percepcja i silniejsza euforia. 

  • Wysoka: 2.5g – 5g (suszone) / 25g – 50g (świeże)

Taka dawka wywoła psychodeliczne doświadczenie, które będzie obejmować silne zniekształcenia percepcyjne i poznawcze. Osoba może mieć trudności z prowadzeniem rozmowy lub postrzeganiem otoczenia. Dzieje się to w szczególnie szczytowych momentach, które często przychodzą falami.

Nie zaleca się przyjmowania dużych dawek. Podczas przyjmowania psychodelików bardzo ważne jest bezpieczne otoczenie oraz nastawienie do psychodelicznej podróży, aby uniknąć zjawiska, jakim jest bad trip. 

Dawki halucynogenne i możliwe skutki uboczne

  • Bardzo wysoka dawka: Więcej niż 5 g (suszone) / 50 g (świeże)

Słynny pisarz, filozof i etnobotanik Terrence McKenna opisał w swoich tekstach heroiczną dawkę. Był to jego preferowany sposób zanurzenia się w pełną głębię grzybowego doświadczenia: Pięć gramów suszonych grzybów w cichej ciemności. 

Przy tej dawce nie można zrobić zbyt wiele poza położeniem się w wygodnym miejscu i pozwoleniem, by doświadczenie trwało. Najprawdopodobniej będzie to przytłaczające, dziwne i trudne do opisania.

Niewiele osób, nawet doświadczonych, przyjmuje tak duże dawki. Nie zaleca się przyjmowania nawet zbliżonej do tej dawki bez znacznego doświadczenia i wyjątkowo bezpiecznego, komfortowego otoczenia. 

Mikrodawkowanie psylocybiny poprawia kreatywność

Wiele osób zauważa u siebie korzyści płynące z mikrodawkowania. Zgłaszają zwiększoną kreatywność i lepsze umiejętności rozwiązywania problemów. Uważa się, że zmieniony stan świadomości faktycznie ułatwia myślenie i zdolność do tworzenia nowych połączeń. Prościej mówiąc, możesz doświadczyć zwiększonej zdolności do tworzenia niekonwencjonalnych lub innowacyjnych połączeń między myślami. To prowadzi do świeżych perspektyw i kreatywnych rozwiązań:

  • Zwiększone skupienie. Mikrodawkowanie może również pomóc poprawić funkcje poznawcze, prowadząc do zwiększonego skupienia, koncentracji i produktywności. W badaniu z 2019 r. zauważono niższy poziom rozproszenia uwagi po stosowaniu mikrodawkowania.
  • Poprawa nastroju. Mikrodawkowanie pozytywnie wpływa na nastrój, zmniejszając objawy depresji i lęku. Poprawia się ogólne dobre samopoczucie, stabilność emocjonalna i relacje.
  • Neuroplastyczność i zdolność nauki. Uważa się, że psylocybina promuje neuroplastyczność, zdolność mózgu do reorganizacji i tworzenia nowych połączeń neuronowych. Może to poprawić jakość nauki, konsolidację pamięci, potencjalnie przynosząc korzyści w nauce lub pracy zawodowej.
  • Duchowa eksploracja. Mikrodawkowanie może służyć jako narzędzie do autorefleksji i duchowej eksploracji. Ludzie często opisują zwiększone poczucie więzi, introspekcji i głębszego zrozumienia siebie oraz otaczającego ich świata.

Jak rozpocząć mikrodawkowanie?

Istnieje kilka protokołów, czyli zasad, które są pomocne podczas mikrodawkowania psylocybiny. Nauka na temat tego, w jaki sposób działa mikrodawkowanie i poznanie jej mechanizmów działania uczy systematyczności i świadomej uważności. Podzielę się z Tobą trzema, które mają kilka kluczowych różnic dotyczących tego, jak często powinieneś przyjmować dawki.

Tym, co odróżnia każdy z tych protokołów, jest liczba dni przerwy. Dni wolne to te, w których nie przyjmuje się mikrodawek. Najlepsze protokoły mają 1-3 dni przerwy między dawkami. 

Dlaczego warto robić przerwy? Dni wolne od mikrodawek psylocybiny są dostosowane do naturalnych mechanizmów budowania tolerancji przez nasz organizm. Chwila odpoczynku pozwala poczuć pełne efekty mikrodawkowania bez budowania tolerancji i konieczności zwiększania dawki. Oto trzy przykładowe protokoły mikrodawkowania:

  • Protokół Fadimana
  • Protokół Stametsa (Stamets Stack)
  • Intuicyjne mikrodawkowanie

Protokół Fadimana

Protokół Fadimana jest najstarszym i jednym z najczęściej wybieranych u osób stosujących niewielkie dawki psylocybiny. Został stworzony przez dr. Jamesa Fadimana. Stworzył on swój schemat z określonymi dniami wolnymi, aby uzyskać zrozumienie efektów, jakie wywołują mikrodawki. 

Może to być pomocne narzędzie dla początkujących, ponieważ pozwala ocenić i porównać różnice między przyjmowaniem psylocybiny a jej brakiem. Podobnie jak w przypadku każdego protokołu, możesz określić, jak długo chcesz stosować microdosing. Zwykle można kontynuować cykl mikrodawkowania przez 4-8 tygodni. Jeśli czujesz, że budujesz tolerancję, możesz odpocząć przez 2-4 tygodnie.

Protokół mikrodawkowania
1 Dzień: Mikrodawka
2 Dzień: Dzień przejściowy (bez przyjmowania dawki, ale odczuwalne są efekty związane z mikrodawkowaniem)
3 Dzień: Normalny dzień (bez przyjmowania dawki)
4 Dzień: Mikrodawka

Stamets Stack

Protokół Stametsa (Stamets Stack) został wymyślony przez Paula Stametsa. Stamets jest mykologiem, który poświęcił swoje życie badaniu właściwości leczniczych grzybów. Ten protokół mikrodawkowania obejmuje przyjęcie kilku suplementów w celu stworzenia stosu nootropowego. Protokół ten obejmuje również soplówkę jeżowatą (Lion’s Mane) i niacynę.

Składniki:
0,1 grama grzybów
5-20 gramów całego lub sproszkowanego grzyba Lion’s Mane / 50-200 mg ekstraktu Lion’s Mane
75-200 mg niacyny (witamina B3)
Protokół mikrodawkowania:

  • Dni 1-4: Dni mikrodawkowania
  • Dni 5-7: Dni przejściowe
  • Dni 8-11: Dni mikrodawkowania
  • Dni 12-14: Dni przejściowe


Soplówka jeżowata promuje neurogenezę i stymuluje wzrost nerwów, podobnie jak psylocybina. Badania Stametsa stwierdzają, że ponieważ niacyna działa jako środek wypłukujący. Popycha związki Lions Mane i psylocybiny do krańców naszych neuronów i przez barierę krew-mózg, dodatkowo promując naprawę neuronów. 

Intuicja dotycząca mikrodawkowania

Zwykle, gdy ludzie doświadczyli kilku cykli jednego lub więcej z innych protokołów, przechodzą na intuicyjną rutynę mikrodawkowania. W ten sposób, w zależności od potrzeb i środowiska, możesz wybrać mikrodawkowanie, gdy uznasz to za potrzebne.

Zawsze należy pozostawić jeden pełny dzień całkowitej przerwy między mikrodawkami lub przynajmniej zarezerwować 2 kolejne dni z 7-dniowego okresu, bez mikrodawki. Kontynuując leczenie, musimy okresowo sprawdzać nasz naturalny stan i pracować nad integracją narzędzi, takich jak mikrodawkowanie, z naszym codziennym życiem, a nie uzależniać się od nich jako formy.

Mikrodawkowanie grzybów to interesująca dziedzina, dotycząca samopoznania i poprawy funkcji poznawczych. Wraz z rozwojem badań naukowych, możemy uzyskać bardziej kompleksowe zrozumienie korzyści i ograniczeń mikrodawkowania. Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę kreatywności, promowanie dobrego samopoczucia psychicznego czy odkrywanie głębi świadomości, praktyka ta oferuje nową i unikalną ścieżkę poszukiwania osobistego rozwoju i samodoskonalenia.

Źródła

  1. Rootman M.J., Kiraga M., Kryskow P., Harvey K., Stamets P., Santos-Brault E., Kuypers K.P.C., Walsh Z. (2022). Nature. Psilocybin microdosers demonstrate greater observed improvements in mood and mental health at one month relative to non-microdosing controls Z linku: https://www.nature.com/articles/s41598-022-14512-3
  2. Ryan R.S., Copello A., Fox A.P. (2023). National Library of Medicine. Experiences of microdosing psychedelics in an attempt to support wellbeing and mental health Z linku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10012542/
  3. Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. Psylocybina (grzyby psylocybinowe) Z linku: https://sin.org.pl/substancje/psylocybina/